Dünya Kalp Günü Etkinliği - Bülten

Dünya Kalp Günü Etkinliği - Bülten
28/9/17

TÜRK KALP VAKFI

“18. DÜNYA KALP GÜNÜNDE GÜCÜ PAYLAŞIN”

DİYOR


Bu yılki sloganı “Gücü Paylaşın” olan Dünya Kalp Federasyonu’nun (WHF), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO)’nun resmi desteğinde ilan ettiği Dünya Kalp Günü her yıl 29 Eylül'de gerçekleşmektedir.


Dünya Kalp Günü, kardiyovasküler hastalıklar için Dünya Kalp Federasyonu'nun ve dünyanın en büyük global farkındalık oluşturma platformudur. Dünya Kalp Federasyonu, kalp hastalığı ve krizi dahil olmak üzere, kardiyovasküler hastalıklara karşı global mücadeleye liderlik etmeye odaklanmıştır. 

 

Dünya Kalp Federasyonu, insanların daha uzun, daha iyi, daha sağlıklı kalplerle yaşam sürmelerine yardımcı olmak amacıyla KVH camiasını bir araya getiren tek global destek ve liderlik kuruluşudur. 100'ü aşkın ülkede 200'ün üzerinde üye kuruluş ile birlikte çalışarak dünya genelinde KVH kaynaklı erken ölüm oranını 2025 itibariyle %25 azaltmaya çalışmaktadır.

 

Kalp damar hastalıklarını önlemek ve risk faktörlerini kontrol altına almak için uygulanan en etkili mücadele yöntemlerinden biri kamuoyunu eğitmek, bilinçlendirmek ve motive etmek maksadıyla özel günler düzenlemek misyonuyla yıllardır hem ülke genelinde hem de uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren Türk Kalp Vakfı Dünya Kalp Federasyonu’nun resmi üyesidir.

 

Türk Kalp Vakfı; Sarıyer Belediyesi işbirliğiyle, Radyo D’nin radyo sponsorluğunda           18. Dünya Kalp Günü münasebetiyle; insanların harekete geçmesini sağlamak, kalp ve damar hastalıklarının önemine dikkat çekmek amacıyla sağlıklı yaşam yürüyüşü, halk dansları gösterileri, uzmanlar tarafından halka kalp sağlığı ile ilgili bilgilerin verileceği çeşitli etkinliklerle “Gücü Paylaşalım” diyor.

 

1 Ekim 2017 Pazar günü hepinizi saat 11.00 de Sarıyer Meydanında başlayacak sağlıklı yaşam yürüyüşümüze ve Sarıyer Kireç Burnu, Haydar Aliyev Parkında yapılacak etkinliklere bekliyoruz.

 

Türk Kalp Vakfı Başkanı Kenan Güven Dünya Kalp Günü ve etkinlikleri ile ilgili olarak; “Kalp hastalığı ve inme dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık (KVH), dünyanın bir numaralı ölüm sebebidir. Bu sebeplerden her yıl 17.5 milyon kişi hayatını kaybetmekte ve 2030'a kadar bu ölümlerin 23 milyona yükselmesi beklenmektedir.

 

Ancak iyi haber şu ki, KVH'nin günlük olarak sadece birkaç basit değişiklikler yaparak (örneğin daha sağlıklı yiyip içmek, egzersiz yapmak ve sigarayı bırakmak gibi) önlenebilmesi mümkündür.

 

Resmi üyesi olduğumuz Dünya Kalp Federasyonu öndeliğinde aralıksız olarak sürdürdüğümüz bu 18. Dünya Kalp Gününde de durmayın ve gücünüzü paylaşın ve  harekete geçin diyoruz.

Küçük değişiklikler büyük fark yaratabilir. 

Bu Dünya Kalp Gününde, gücünüzü paylaşın ve kalp sağlığı konusunda çevrenizdekilere ilham verin. 

 

Riskinizi bilin

Değerinizi bilin, değerlerinizi öğrenin, şeker, kolesterol ve tansiyonunuzu ölçtürün.

 

İnsanlar hastalanmadan evvel doktora gitmeli.

Kalp kontrollerini mutlaka yaptırmalı,

Sağlıklı beslenmeli,

Sigara ve alkol kullanmamalı,

Fazla kilolu olmamalı,

Düzenli spor yapmalı, (Yürüyüş gibi)

Bu basit adımları gerçekleştirmek milyonlarca hayat kurtarılabilir” dedi.