Kalbinizi Dinleyin: Tansiyon Hastalığının Belirtileri

Kalbinizi Dinleyin: Tansiyon Hastalığının Belirtileri
16/4/18

Kalbinizi Dinleyin: TansiyonHastalığının Belirtileri


Kalbimiz bir gün içindeortalama olarak 100.000 kere atıyor. Her atışında da kan pompalıyor. İşte “tansiyonnedir sorusunun cevabı da tam olarak burada; kalbin kanıpompalarken oluşturduğu kan basıncına “tansiyon” denir. JNC (Joint NationalCommittee) ise ortalama tansiyon değerlerini 140/90 mmHg olarakbelirlemiş bulunuyor.

Daha çok 65 ve üzeri yaşgrubu risk altında olsa da aslında tansiyon hastalığı daha erken yaşlarda dakendini gösterebilir. Belli başlı belirtiler size tansiyonunuzu düzenliölçmeniz gerektiğinin sinyalini verebilir.

 

1) Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi


En çok karşılaşılan tansiyonbelirtileri arasındadır. Elbette, her baş ağrısının tansiyon hastalığınayorulmaması gerekir. Ancak eğer tansiyon hastasıysanız bu durum kanbasıncınızın yüksek olmasına işaret eder.

 

2) Bulantı ve Kusma

>

Yüksek tansiyonbelirtileri arasında da bulunur.Şayet yüksek tansiyon hastasıysanız bu durum iç organlarınızda hasara yolaçabilir. Bu yüzden erken teşhisi önemlidir.

 

3) Görüşün Bulanık Olması


Sadece gözrahatsızlıklarında değil, tansiyon hastalığında da karşılaşılan belirtilerdenbiridir. Kan basıncının etkisi ile görüş bulanıklaşır. Yüksek tansiyonun dahabercisi olabilir.

 

4) Ense Ağırısı


Ense kökünde geçmekbilmeyen bir ağrı her zaman ortopedik bir sorun olduğu anlamına gelmeyebilir. Tansiyonbelirtileri ense ağrısı olarak da tezahür edebilir.

 

5) Göğüs Ağrısı ve Nefes Darlığı


Kalbinizin işleyişindebir sorun olması göğüs ağrısına sebebiyet verebilir. Bu durum nefes alışverişlerinize de yansıyabilir. Bu belirtileri tansiyon hastalığı açısından dadeğerlendirmeniz gerekebilir.

 

Kalp Sağlığı Haftası’ndakalbinizi iyi dinleyin!Yaşamı sağlıkla yaşamakiçin düzenli kontroller önlem almanızı sağlayabilir. Tansiyonunuzu ölçmek içinevinizde bir tansiyon aleti olması yeterli.

 

Medisana’nın 10 yılgarantili Kol Tipi Dijital Tansiyon Ölçme Aleti sayesinde tansiyonunuzu düzenli olarakölçebilirsiniz. 42 cm’lik geniş manşonu ile Medisana tansiyon aleti ilegiysilerinizin üzerinden bile tansiyonunuzu ölçebilirsiniz. 4 sensörü sayesindehassasiyeti ölçümleyebilen cihaz, gebelikte karşılaşılan “Preeklampsi”rahatsızlığını bile tespit edebilir. Her an elinizin altında olacak olan cihazsayesinde sağlıklı bir ölçüm ile tansiyonunuzu kontrol ederek olası sorunlarınönüne geçebilirsiniz.

 

Kalbiniz hep sağlıkla vemutlulukla atsın; Kalp Sağlığı Haftası kutlu olsun!