Diyet Yaparken Motivasyonu Korumanın Yolları

Diyet Yaparken Motivasyonu Korumanın Yolları
04/5/18

1) Yaz yaklaşırken birçok kişinin aklında diyet yapmak var. Peki, bu seferbaşarılı olabilecek misiniz?

 

Her ne kadar fizikselgörünüşle ilgili şikayetçi olunan konular yüzünden diyet yapmaya başlanılsa daaslında sağlıklı beslenmek ve daha sağlıklı yaşamak birinci amaç olmalı. Diyettemotivasyon sağlamanın da çıkış noktası sağlıklı yaşam biçimini benimsemektengeçmeli. Yine de bazen ekstra desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumlarda daaklınızda bulunabilecek birkaç tavsiyemiz olacak.

 

1)       2) DiyetYapmayı Odağınıza Yerleştirmeyin

 
>

Sürekli diyet hakkındakonuşmak bir süre sonra motivasyonunuzun kaybolmasına sebep olabilir. Bu konuhakkında konuşmak kendinize de hiç durmadan diyette olduğunuzu hatırlatmanızanlamına geliyor. Bunun yanı sıra, insanların eleştiri oklarına da maruzkalabilirsiniz. Ufak kaçamaklarınızda ya da biraz esneklik gösterdiğinizdeinsanlar size diyeti bozuyor olduğunuzu hatırlatarak motivasyonunuzu kırabilir.

 

2)      3) EsnemePayı Tanıyın>

Diyetisyeninizin siziniçin uygun gördüğü programın dışına bir ya da iki kere çıkmış olmak diyetibozduğunuz anlamına gelmez. Akşam yemeğinden sonra yediğiniz bir dilim tatlı yada sabah kahvaltıda karşı koyamadığınız bir tane poğaça ile diyetiniz bozulmaz.Ancak bozulduğunu düşünürseniz “diyette motivasyonumu kaybettim” galibadiye düşünmeniz de normaldir.

 


4)      İlhamAlın


>


Sizden önce bunu başarmışolan ve hatta, belki de sizden çok daha uzun yol katetmiş insanlar var. Oinsanların hikayelerini okumak irade savaşı vermeye başladığınızda işinizeyarayabilir. Diyet yapmak, ilk kez sizin yapıyor olduğunuz bir beslenmedeğişikliği değil. Alışkanlıkları terk etmek zor olsa da bu imkansız değil.Bunların örneğini görebileceğiniz diyet motivasyon hikayeleri okuduğunuzdavazgçemeyeceksiniz.

 


5)      HayalperestOlmayın


>

Özellikle internette görebileceğiniz bazı reklamlar sizi aldatmasın; 1 günde 4 kilo vermek, 2 haftada 10 kilo zayıflatan haplar... Bunlar mümkün değil. Şayet mümkünse bile bilmelisiniz ki mutlaka çok sağlıksız. Yağ yakmak ve karbonhidrat alımına dikkat etmek kontrollü bir süreçle mümkün olabilir. Eğer çok sabırsız davranır,her gün tartılır ve kayda değer bir gelişme olmadığı sonucunu çıkarırsanız diyette motivasyon kaybına uğrarsınız. Bunun yerine, kendinize gerçekçi hedefler koyun. Kilo verme süreci hakkında sağlam kaynaklardan bilgi edinin ve aklınıza takılan her konuda beslenme uzmanınıza danışın.

 


6)      DüzenliAralıklarla Tartılın>

Her aybaşında ya da ikihaftada bir tartılmak periyodik bir gelişim sürecini takip edebilmeyi sağlar.Bu şekilde de beslenme düzeninizde meydana gelen değişikliklerin, sporyaptığınız zamanların bedeninize nasıl yansıdığını daha iyi gözlemlemişolursunuz. Diyette motivasyon nasıl sağlanır diye merak ediyorsanızkilonuzu doğru tartacak ve vücut analiziniz hakkında doğru bilgi verecek birtartı alıp düzenli bir şekilde sürecin kaydını tutabilirsiniz.

 

Köklü bir marka olan Medisana Vücut Analizli Baskül sayesinde vücut kitle endeksinizi hesaplayabileceksiniz. Yağ, su, kas ve kemik kitlesi ölçüm özelliği ile bedeninizde meydana gelen değişimi kontrollü olarak takip edebilirsiniz. 10 farklı beden endeksini hafızaya alabilmesiyle evde sizden başka birinin kullanabilmesine de olanak tanır.

 

Siz başarabilirsiniz...